سیستم دندانی کودکان

سیستم دندانی کودکان

سیستم دندانی کودکان

دندان های انسان به دو دسته ی شیری و دائمی تقسیم می شوند:
نخستین دندان شیری حدود شش ماهگی رویش یافته و به تدریج تا ۳ سالگی تمام دندان های شیری در دهان کودک رویش می یابند.تاخیر در رویش دندان ها بین ۶ ماه تا یک سال بدون وجود مشکلات رشدی دیگر ممکن است طبیعی باشد . در صورتیکه تاخیر در رویش دندان بیش از این مدت باشد بهتر است مشاوره با متخصص انجام گیرد.در طی رویش دندان های شیری ممکن است کودک کمی بیقرار بوده و آبریزش از دهان داشته باشد.گاهی اوقات در محل دندان شیری در حال رویش تورم کبود رنگی ایجاد می شود که پس از رویش دندان برطرف خواهد شد.
دندان های دائمی به تدریج از ۶ سالگی تا ۱۲ سالگی در دهان ظاهر می شوند.اولین دندان های دائمی، دندان های قدامی پایین هستند که جایگزین دندان های شیری می شوند. در برخی مواقع ممکن است دندان های دائمی در ناحیه قدامی فک پایین پیش از افتادن دندان های شیری، در پشت آنها شروع به رویش کنند.

id
همزمان با رویش دندان های دائمی قدامی در فک پایین، اولین دندان های آسیای دائمی نیز رویش می یابند.
این دندان ها پشت آخرین دندان شیری (آسیای دوم شیری) رویش می یابند و برای رویش آن ها هیچکدام از دندان های شیری لق نشده و نمی افتند. به همین دلیل این دندان از دید والدین مخفی مانده و در بسیاری موارد به سرعت دچار پوسیدگی می شود.
تا حدود ۹ سالگی دندان های دائمی قدامی بالا و پایین رویش می یابند.در صورت رویش دندان های دائمی قدامی بالا در پشت دندان های شیری نیاز به مراجعه فوری به دندانپزشک وجود دارد.
تا ۱۲ سالگی نیز دندان های دائمی خلفی جایگزین دندان های شیری می شوند.
حفظ و نگهداری دندان های شیری تا زمان رویش دندان های جایگزین به دلایل زیر اهمیت دارد:

۱٫ کمک به ظاهر زیبای کودک و ایجاد اعتماد به نفس در کودک و سلامت روانی وی

۲٫کمک به تغذیه ی مناسب و در نتیجه رشد مطلوب کودک با سلامت جسمی وی همراه خواهد بود

۳٫ کمک به رشد مناسب فکین

۴٫ ایجاد شرایط لازم برای رویش به موقع و منظم دندان های دائمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =