اهمیت حفظ دندان های شیری و فضانگهدارنده ها

اهمیت حفظ دندان های شیری و فضانگهدارنده ها

اهمیت حفظ دندان های شیری و فضانگهدارنده ها

اهمیت حفظ دندان های شیری و فضانگهدارنده ها

دندانهای آسیای شیری معمولا باید تا حدود سن ۱۱ تا ۱۳ سالگی در دهان کودک وجود داشته باشند وبه طور معمول یک دندان شیری زمانی از دست خواهد رفت که دندان دائمی جانشین شروع به رویش نموده، ریشه دندان شیری را دچار تحلیل نماید و جای آن را بگیرد.

زود از دست  رفتن یک دندان آسیای شیری چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

از دست رفتن زود هنگام یک دندان آسیای شیری منجر به ایجاد اشکال درتغذیه و جویدن صحیح  غذا می شود. همچنین هنگامی که یک دندان آسیای شیری زود تر از موعد از دست می رود یک فضای خالی در فک ایجاد میشود  که دندان های مجاور می توانند به داخل این فضا حرکت نموده و سبب کاهش فضای مورد نیاز برای رویش دندان های دایمی جانشین شوند. در نتیجه، دندان های دایمی جانشین ناچاراً یا نهفته باقی مانده و یا خارج از قوس دندانی رویش یافته ونهایتا ردیف دندانها را بهم می‌زنند که برای رفع آن نیاز به درمان ارتودنسی طولانی مدت  در آینده می باشد.

دندان شیری

 

فضانگهدارنده چیست؟ انواع آن کدامند؟

فضا نگهدارنده‌ وسیله  کوچکی است ازجنس فلز یا مواد آکریلی که پس از کشیدن دندان شیری،  با ممانعت از حرکت دندانهای کناری باعث نگهداری و حفظ فضای حاصل از کشیدن می گردد و در نتیجه دندان دائمی جانشین، می تواند در سن مناسب و در محل صحیح خود رویش ‌نماید.

بر حسب اینکه کدام دندان، چه تعداد و در کدام قسمت فک از دست رفته باشد، فضا نگهدارنده ها به دو شکل ثابت و متحرک ساخته می شوند.

نوع متحرک به گونه ای ساخته شده که در ساعاتی معین از شبانه روز در داخل دهان قرار می گیرد و پس از خارج نمودن از دهان، به وسیله مسواک جداگانه و با آب و مایع صابون شسته شده و در محل مخصوص قرار می گیرد. استفاده از خمیر دندان جهت تمیز کردن فضانگهدارنده متحرک منجر به ایجاد سطحی خشن و متخلخل بر روی آن شده و توصیه نمی گردد.

در نوع ثابت، بخش هایی از فضانگهدارنده با موادی خاص بر روی دندان مجاور چسبانده شده وبدین ترتیب به طور ثابت و بدون نیاز به برداشتن، در داخل دهان قرار می گیرد.

فضا نگهدارنده

فضا نگهدارنده

چه مراقبت‌های ویژه‌ای برای فضا نگهدارنده‌ها لازم است؟

– عدم استفاده از مواد غذایی چسبنده
– وارد نکردن فشار و یا عدم تکان دادن آن با انگشت یا زبان
– تمیز نگهداشتن آنها با مسواک
– معاینات منظم دندانپزشکی

 

آیا براثر استفاده از فضانگهدارنده آسیبی به دندانهای مجاور وارد می گردد؟

در صورت رعایت موارد فوق، انجام صحیح بهداشت دهانی و مراجعه منظم به دندانپزشک، استفاده از فضانگهدارنده نه تنها آسیبی به سیستم دندانی وارد

نمی کند بلکه منجر به حفظ نظم قوس دندانی و ترتیب صحیح رویش دندانها می گردد.

فضانگهدارنده دندان

 

فضانگهدارنده ها چه زمانی باید از دهان خارج شوند؟

هنگامی که دندان دایمی زیرین در محیط دهان ظاهر گردید، با مراجعه به دندانپزشک فضانگهدارنده به راحتی از دهان کودک خارج می گردد.

فضانگهدارنده ها دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =