آشنایی با دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی یکی از زیر گروه های علوم پزشکی است که طول دوره تحصیلی آن ۶ سال می باشد. هر فرد پس از قبولی در این رشته ابتدا در یک بازه زمانی ۲ ساله تحت آموزش  علوم پایه پزشکی قرار میگیرد وپس از موفقیت در آزمون  علوم پایه وارد دوره یکساله پری کلینیک شده واصول اولیه درمانهای دندانپزشکی را فرا می گیرد. پس از آن با ورود به دوره آموزشی بالینی،  به مدت سه سال درمانهای دندانپزشکی را به صورت عملی وبر اساس اصول آکادمیک فرا میگیرد و در پایان دوره با ارایه پایان نامه  تحقیقاتی به عنوان دندانپزشک عمومی فارغ التحصیل می گردد.

 

دندانپزشکان عمومی معمولا باعنوان  “جراح – دندانپزشک ”  در تابلو یا مهر خود شناخته می شوند ومعمولا در زیر این عنوان  ۱ تا ۳ رشته  مورد علاقه خود را ذکر می نمایند.

 

تخصص های دندانپزشکی

 

دندانپزشک عمومی  برای ورود به دوره تخصص، در آزمون ورودی  شرکت نموده و پس از قبولی در این آزمون، در دوره های ۳ تا ۵ ساله  برای انجام درمانهای پیشرفته و تخصصی آموزش می بیند و در پایان این دوره، در آزمون بورد تخصصی شرکت می نماید. بورد تخصصی (دانشنامه تخصصی) مجوز تدریس متخصص در دانشکده دندانپزشکی می باشد.

رشته های تخصصی دندانپزشکی شامل  ارتودنسی، دندانپزشکی کودکان، دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی، جراحی فک وصورت، جراحی لثه (پریودنتیکس)، درمان ریشه (اندودنتیکس)، رادیولوژی دهان،پاتولوژی دهان، بیماریهای دهان، پروتز، دندانپزشکی جامعه نگر(Phd) و مواد دندانی(Phd)  می باشد.

 

متخصص دندانپزشکی کودکان کیست؟

دندانپزشکی کودکان یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است که هدف آن پیشگیری و درمان بیماریهای دهان و دندان از دوره نوزادی  تا نوجوانی می باشد. کودکان نیازمند مراقبتهای ویژه (ناتوانی ذهنی، اوتیسم، فلج مغزی و…) نیز توسط متخصصین این رشته درمان می‌شوند.

در طی دوره ۳ ساله  آموزش تخصصی ، فرد با  انجام درمان های پیشرفته و تخصصی دندانپزشکی کودکان وگذراندن واحد های اختصاصی تئوری وعملی از جمله پزشکی کودکان، روانشناسی کودک  ومراحل رشد روانی کودک، ارتودنسی پیشگیری ومداخله ای ، درمان کودکان نیازمند مراقبتهای خاص، درمان های دندانپزشکی تحت آرامبخشی وبیهوشی و… با ارایه مقالات تحقیقاتی مختلف و  دفاع از رساله تخصصی، گواهینامه تخصصی دندانپزشکی کودکان را دریافت مینماید و در نهایت با شرکت در آزمون بورد تخصصی موفق به اخذ مدرک بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان (دانشنامه تخصصی) می گردد.

متخصص دندانپزشکی کودکان ، از طریق مهرپزشک، تابلو و  پروانه مطب پزشک  قابل شناسایی می باشد. وجود کلمه متخصص در تابلو یا مهر پزشک  و ذکرعنوان دانشنامه تخصصی کودکان در پروانه مطب نشان دهنده تخصص دندانپزشک می باشد. ذکر کلماتی همچون مختص، دندانپزشک کودک ونوجوان، کلینیک دندانپزشکی کودکان و… نشانه متخصص بودن دندانپزشک نمی باشد.